11. Mgr. Milan Langer

Milan Langer (Mgr., 59 let) působí celý život v neziskovém sektoru, věnuje se zejména sociálním službám. V letech 2010–2014 byl členem Zastupitelstva města Olomouce.

Pochází z nedalekého Prostějova, vystudoval gymnázium pro tělesně postižené v Bratislavě a následně vystudoval německou a italskou filologii na dnešní Masarykově univerzitě v Brně.

V Olomouci žije od roku 1997. Vzhledem k tomu, že se od dětství pohybuje na invalidním vozíku, začal brzy po přistěhování do Olomouce aktivně pracovat na odstraňování bariér ve městě. Patří k zakladatelům projektu Bezbariérová Olomouc, jehož výsledky byly nejen oceněny několika prestižními cenami, včetně zahraničních, ale zejména je ocení všichni Olomoučané, nejen rodiče s kočárky a senioři nebo lidé s dočasným omezením pohyblivosti.

Byl více než 20 let předsedou Trendu vozíčkářů Olomouc a je předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje. Se statusem stálého hosta pracuje v Komisi pro rodinu a sociální věci Olomouckého kraje a působí i v řadě jiných odborných a pracovních skupin.

Je ženatý, bezdětný.

Velmi rád cestuje a vedle evropských zemí navštívil také několik zemí v Asii nebo Austrálii. Má rád výzvy a zajímá se o vše kolem: o vesmír, o vztahy přírody a člověka, o společnost a naši nepoučitelnost dějinami. Při překonávání nejrůznějších strastí spojených s pohybem na vozíku a potřebou fyzické dopomoci druhých při většině běžných životních úkonů s úsměvem říká, že slovo handicap, tedy „Hand in cap – ruka v kapse“ se začalo užívat v Anglii při dostizích, kdy právě ti nejlepší koně museli dostat do sedla pár kilo navíc, aby pořád nevyhrávali.

Razí zásadu: chovejme se k druhým tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám (zkusme si třeba jít po ulici a na kolemjdoucí se usmívat; o kolik víc usměvavých lidí najednou potkáme…)