25. Václav Baláček

Václav Baláček (44 let) je překladatel a podnikatel, spolumajitel překladatelské agentury a společnosti vyvíjející software pro poskytovatele jazykových a překladatelských služeb.

Narodil se a dětství strávil ve Vrchlabí. Jeho rodina má však kořeny jak ve středních Čechách, tak i na slovenském Kysucku, proto se cítí se být občanem Československa. Po maturitě na gymnáziu ve Vrchlabí vedla jeho cesta v roce 1992 do Olomouce.

Od roku 1997 působil jako překladatel a tlumočník (angličtina – čeština) na volné noze, v roce 2004 založil překladatelskou agenturu České překlady, která se v současnosti řadí mezi 10 největších poskytovatelů překladatelských služeb na trhu v České republice. V roce 2010 pak stál u zrodu projektu společnosti Memsource, které se podařilo zaujmout silné místo na světovém trhu tzv. nástrojů podporujících překlad. Memsource má v současné době více než 80 zaměstnanců a ve svém oboru se řadí mezi pět největších hráčů na světě.

Ačkoli se své profesi věnuje s vysokou intenzitou, snaží se ušetřit čas i pro další koníčky. Tím největším je jeho rodina – je ženatý a společně s manželkou, která je rovněž překladatelka, vychovává čtyři děti.

Další jeho vášní je sport, zejména běh, kterému se věnuje intenzivně, ale na ryze amatérské úrovni. Již pátým rokem (a prozatím neúspěšně) atakuje čtyřhodinovou hranici na pražském maratonu a zúčastnil se např. i všech sedmi ročníků ultramaratonu Hostýnská osma.

Od života ve městě se občas rád utíká k na venkov, na chalupu v Jívové, kde se poctivě věnuje všem nezbytným pracím na údržbě domu i zahrady a snaží se aktivně přispívat k životu obce.

Do politiky se rozhodl vstoupit v reakci na aktuální polarizaci společnosti a vulgarizaci veřejného prostoru. Nesnáší zkratkovité rozdělování společnosti na „elitu“ a „ne-elitu“. Respektuje názorové oponenty, má rád diskuzi a hledání průsečíků. Hlásí se k odkazu Václava Havla a nestydí se označit se za „sluníčkáře“. Je přesvědčený o tom, že cesta k úspěchu vede přes kompromisy.

Má za sebou prozatím úspěšnou podnikatelskou kariéru a je přesvědčený o tom, že v životě nabyté zkušenosti bude schopný uplatnit ve veřejném životě. Má dojem, že žije ve šťastné době.