31. MUDr. Hana Jochmannová

Hana Jochmannová (MUDr., 78 let) je soukromá praktická lékařka pro dospělé v Olomouci.

Po studiu medicíny pracovala jako obvodní lékařka v Karviné, od roku 1983 pak v Olomouci ve zdravotním středisku na Janského ulici, od roku 1993 ve vlastní soukromé ordinaci na Nových Sadech.

S manželem doc. PhDr. Vladimírem Jochmannem, který se podílel v předlistopadové době na překladech samizdatové  literatury a na undergroundovém intelektuálním hnutí, po listopadu 1989 byl předsedou Husovy vzdělávací nadace a zakládal katedru sociologie a andragogiky na FF UP po listopadu1989, vychovala dvě děti: dceru, která je rovněž lékařkou, a syna, který je stavitelem varhan. Dnes má již i čtyři vnučky, dvě studují v Anglii a dvě v ČR.

Politicky angažovat se začala již za studia na lékařské fakultě, kdy ve věku 18 let vstoupila do KSČ. Po roce 1968 z ní byla vyloučena pro naprostý nesouhlas se vstupem sovětských vojsk i pro nesouhlas s tehdejším komunistickým režimem. V roce 2018 vstoupila do TOP 09. Vedly ji k tomu obavy o demokratický režim v našem státě po té, co se stal prezidentem Miloš Zeman a premiérem Andrej Babiš.

Velmi ráda cestuje autem po Evropě, ráda lyžuje, ať už v Alpách, či Jeseníkách.

Olomouc je TOP!