4. Mgr. Jiří Hrabal, Ph.D.

Jiří Hrabal (Mgr., Ph.D.; 44 let) je vysokoškolský pedagog, předseda sportovního klubu a organizátor v oblasti kultury a sportu. Je členem odborné komise pro výchovu a vzdělávání a využití volného času Rady města Olomouce.

Pochází z Valašska, absolvoval gymnázium se zaměřením na matematiku a fyziku, poté vystudoval v Olomouci na UP filozofii a bohemistiku, v chorvatském Záhřebu pak chorvatský jazyk a kulturu. V Olomouci žije od 18 let, od roku 2001 pracuje jako pedagog na Univerzitě Palackého. V letech 2004-2006 působil na katedře západní slavistiky na Univerzitě v Záhřebu a absolvoval na deset dalších stáží na zahraničních univerzitách a akademických institucích.

Již osm let organizuje na UP mezinárodní vědecké sympozium Umění a kultury střední Evropy, jehož se každoročně účastní přes 30 přednášejících z celého světa. Šestnáct let byl šéfredaktorem revue Aluze, jako externí redaktor a editor spolupracoval s několika českými i zahraničními nakladatelstvími, pro která připravil k vydání řadu knih. Překládá z chorvatštiny.

Od roku 2013 je předsedou tenisového klubu Milo Olomouc. Pod jeho vedením se postupně revitalizují areály a výrazně narůstá zájem dětí a mládeže o trénování v klubu, který dnes patří mezi kluby s nejpočetnější mládežnickou základnou. Založil oblíbenou soutěž pro amatérské olomoucké tenisty a tenistky všech úrovní “Milo Open”, organizuje již 5 let turnaj pro české a slovenské tenisty-vozíčkáře “Milo Wheelchair Cup”. Je rovněž členem Rady Severomoravského tenisového svazu.

Od roku 2003 je ženatý, má dva syny.

V životě má rád rozmanitost, literaturu, cestování, Evropu bez hranic, procházky se psem, jazz a blues, západní Balkán (přírodu i kulturu), sea kayaking, tenis, běžecké lyžování, kopce na rodném Valašsku, ačkoli doma se už dlouho cítí být v Olomouci. Rád také manuálně pracuje, obzvlášť se dřevem, a věnuje se též pěstování citrusů a baobabů.

Je přesvědčen, že vzdělání je cesta k solidární společnosti. Solidaritu však nelze člověku vnutit, ten se pro ni musí svobodně rozhodnout; a solidarita pak vede ke štěstí jednotlivce.