41. Bc. Štefan Berec

Štefan Berec (Bc.; 39 let) je fotograf a vystudovaný sociální pracovník se zaměřením na sociálněpatologické jevy ve společnosti. V současné době působí na Ministerstvu zdravotnictví jako regionální konzultant pro implementaci Strategie reformy psychiatrické péče.

Narodil se v Praze, vystudoval střední uměleckořemeslnou školu v oboru umělecký rytec kovů. V průběhu studia se zaměřil na autorskou černobílou fotografii, které se věnuje dodnes. Po ukončení střední školy působil v roli třídního asistenta u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, integrovanými do běžných základních škol. Absolvoval civilní vojenskou službu na ZŠ sester Voršilek v Praze.

Díky této životní zkušenosti se rozhodl studovat humanitní obor na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové. Během studia působil v pražské pobočce Programů sociální integrace společnosti Člověk v tísni, jako dobrovolník pomáhal s likvidací škod po povodních v roce 2002 v Jižních Čechách a v roce 2010 v Troubkách. Bakalářské studium ukončil v roce 2008. Ve stejném roce se přestěhoval z Prahy do Olomouce.

V Olomouci působil dva roky jako sociální pracovník v programu Drogové služby ve vězeňství a od roku 2010 se věnuje péči o duševní zdraví u lidí s chronickým duševním onemocněním. Nejprve jako sociální pracovník a ředitel služeb Společnosti Mana, o.p.s., později jako zaměstnanec Ministerstva zdravotnictví.

Jako fotograf dlouhodobě spolupracuje s filmovými festivaly v Jihlavě a v Ústí nad Labem, věnuje se ateliérové, reportážní a autorské fotografii.

Žije v dlouhodobém vztahu s partnerkou, má dva syny.

Ve volném čase se věnuje cestování (s rodinou nyní trochu méně). Tři měsíce cestoval s fotoaparátem v oblasti tureckého Kurdistánu. Rád jezdí na koloběžce a se syny hraje fotbal a florbal. Zajímá se o umění, zejména o tzv. art brut (resp. outsider art).

Politický rozhled a občanskou angažovanost považuje za součást základního vzdělání každého člověka. Přestože doposud nekandidoval v žádných volbách za žádnou stranu, je dlouhodobým podporovatelem prozápadně orientovaného liberálně demokratického směru, které i v oblasti sociální reprezentuje právě TOP 09.

Je zastáncem prvořadé podpory jednotlivce ze strany rodiny, širší komunity, obce a až v poslední řadě ze strany státu.