1. RNDr. Aleš Jakubec, Ph.D.

1. RNDr. Aleš Jakubec, Ph.D.

Aleš Jakubec (RNDr., Ph.D.; 42 let) je náměstek primátora města Olomouce a vysokoškolský pedagog působící na FTK UP v Olomouci. Jako náměstek primátora má na starosti rozvoj města a jeho životní prostředí. V jeho kompetenci jsou i Zoologická zahrada Olomouc, Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, Lesy města Olomouce a Výstaviště Flora Olomouc.

Pochází z Výšovic nedaleko Prostějova, absolvoval Střední zemědělskou školu ve Vyškově, poté studoval tělesnou výchovu a biologii na Fakultě tělesné kultury. Po ročním pobytu v USA absolvoval rovněž postgraduální studium kinantropologie na FTK UP. V rámci postgraduálního studia byl pro něj stěžejním studijní pobyt na Katolické univerzitě v belgické Lovani.

V Olomouci žije od svých 18 let. Pracovní zkušenosti získával také v USA, kde vykonával práci uklízeče pokojů, barmana, kuchaře, číšníka či skládal krabice v supermarketu. Od roku 2003 působí jako vysokoškolský učitel na Fakultě tělesné kultury UP, byl i zástupcem vedoucího z jedné z kateder. Je také autorem odborných článků se zaměřením na sport a fyziologii. Je členem České společnosti tělovýchovného lékařství.

Vždy se zajímal o veřejné dění a zapojoval se do něj. Zajímala ho i „politika“ akademická: byl opakovaně zvolen do akademického senátu FTK a následně i UP. V olomoucké politice se angažuje od roku 2009, kdy se stal členem TOP 09. V roce 2010 byl zvolen zastupitelem města Olomouce a stal se i členem Rady města Olomouce, v roce 2014 vedl kandidátku TOP 09 v Olomouci, mandát obhájil, a stal se náměstkem primátora. V současnosti je členem celostátního předsednictva TOP 09.

Ve volném čase se věnuje volejbalu a cyklistice, účastnil se Olomouckého půlmaratonu a rád tráví víkendy s rodinou na chalupě či na kulturních akcích. Manželka jej přivedla k divadlu a filharmonii, zamiloval si zejména balet. Poslední roky pravidelně navštěvuje festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. K jeho oblíbeným filmům patří Forrest Gump nebo „česká klasika“ Na samotě u lesa, Vrchní prchni, a neméně rád má hry Divadla Járy Cimrmana. Přestože v poslední době čte spíše politické komentáře a denní tisk než beletrii, před časem ho oslovily prózy Johna Irvinga Pravidla moštárny, Svět podle Garpa nebo Modlitba za Owena Meanyho.

S manželkou Renatou, čtyřletou dcerou Rozárkou a s teriérem Montym žijí v olomoucké čtvrti Nová Ulice.

Současná politická situace v České republice v něm vyvolává obavy o naši svobodu a naši demokracii, jež považuje za to nejcennější, co máme. Je přesvědčen, že je třeba za ně neustále bojovat, a ne se jich vzdávat pro zdánlivé jistoty, pozlátka a lákavé sliby.

Přeje si, aby naše země byla nadále součástí Evropské unie a abychom se my na jejím fungování aktivně podíleli. Rád by i nadále přispíval k tomu, aby Olomouc byla a zůstala významným místem na mapě Evropy.